Centralno bečko postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda „Zimering“ ove godine slavi 45 godina od početka rada. Tadašnji gradonačelnik Beča, Leopold Grac, je pustio postrojenje u rad 30. juna 1980. godine. „To je bio najveći projekat zaštite životne sredine u Drugoj Republici“, ističe Jirgen Černohorski, član gradskog veća za klimu i zaštitu životne sredine.
Postrojenje vrši mehaničko-biološko prečišćavanje otpadnih voda, ali ima i vodeću ulogu u zaštiti klime. „Već pet godina proizvodi više energije iz obnovljivih izvora nego što troši, i time predstavlja pravu „ekološku elektranu“. Otpadna voda, osim toga, služi i kao važan izvor informacija. Monitoring otpadnih voda od pandemije koronavirusa pruža značajne informacije zdravstvenim službama. Smatra se uzornim projektom u celoj Evropi i daje dragocen doprinos zaštiti zdravlja građana“, dodaje Černohorski.
Dimenzije postrojenja su impresivne. Sa površinom većom od 47 hektara, veće je čak i od Vatikana. Od početka rada prečišćeno je oko 8,7 triliona litara otpadne vode, dok su zaposleni od 1980. godine obradili otpad koji bi napravilo 50 milijardi ljudi! Grad Beč je uložio ogromna sredstva u izgradnju, proširenje i rekonstrukciju postrojenja – ukupno oko 750 miliona evra.
Preduzeće „ebswien kläranlage & tierservice Ges.m.b.H.“, koje je u stopostotnom vlasništvu Grada Beča, prečišćava svu otpadnu vodu Bečlija u Zimeringu – po uzoru na prirodu: oko 6.000 litara u sekundi, odnosno 200 miliona kubnih metara godišnje. Jedan mehanički i dva biološka stepena prečišćavanja obezbeđuju da Dunav napušta Beč u istom stanju u kakvom je u grad i ušao. Ukupno 173 zaposlenih rade 24 časa dnevno.